Atvainojos bildīšu nebūs jo kaut ka neiemūžināju „pirmos kucēnus”.
1. Taka tiek izmantota skābe un šķīdinātājs kuri ir gaistoši un toksiski tātad drošība pirmā vieta proti: acu un elpceļu aizsardzība un labi vedināmas telpas un domāt ko kur liekat un darāt. Viss zemāk rakstītais uz katra paša risku un atbildību. Nekādu atbildību neuzņemos.
Nu tā ko mums vajag:
Lāzerprinteri
Fotopapīru priekš tintes printera (tieši tā neko nejaucu, der viss lētākais)
Bronzas / vara loksne ( var pasūtīt ebaya un ari specializētos veikalos, vēlamais biezums 0.1-0.2 mm, biezums atkarīgs no tā ko gribas iegūt)
Sālskabi (var nopirkt celtniecības veikalos, parasti 28%)
Ūdeņraža pārskābe 3% (aptieka 100ml pudelīte maksa ap 0.50 Ls)
Šprice (lai varētu precīzi sajaukt proporcijas)
Laminators / Gludeklis (priekš gludekļa kāda stingra virsma, galds teiksim, veļas gludināšanas dēlis nederēs)
Kāds trauciņš, no kura netiks dzerts nekad (es izmantoja stikla glāzīti, kura palika pēc svecītes)
Šķidinatajs
Tātad vajag bildīti. Var atrast neta, var uzzīmēt pats. Zīmēt vislabāk kāda no CAD programmām, jo tur var precīzāk dabūt izmērus. Var izmantot ari citas grafikas programmas vēlams izmantot vektora, jo izmēri, + lielāka izsšķirtspeja. Bildītei jābūt t.s. negatīva. Proti visas detaļas, kuras paliek vajag melnas viss kas ir nevajadzīgs balts. + vēlams lai maliņas būtu pietiekoši platas jo kodināšana notiek ne tikai dziļuma bet ari platuma (tiek kodinātas ari malas zem tonera, jo biezāks materiāls jo tas jūtamāks)
Tālāk mums jāsaprot, ko mēs gribam iegūt. Ir 2 varianti:
1) kodināt no vienas puses (primitīvas detaļas, tāpat tāda veida var izgatavot gravīras)
2)no abām pusēm (sarežģītākas detaļas, var iegūt ne tikai „plakanas”, bet ar tekstūru)
Ja tiek gatavotas abām pusēm lai precīzi nocentrētu var stūros sazīmēt krustiņus. Ja no vienas tad nekas tāds nav vajadzīgs. Tātad printējam ara bildīti maksimāla kvalitāte uz fotopapīra priekš tintes printeriem (ar lāzerprinteri nekas nenotiks nav par ko uztraukties).
Izgriežam no bronzas/vara plāksnītes vajadzīgo izmēru (sagatavi), tāpēc ka loksne ir liela un visu viņu uzreiz nevajag. Sagatavei (izgrieztai plāksnītei) jābūt gludai, bez ieliekumiem, bez mālam ar atskabargām. Tāpat viņu var nopulēt ar smalku smilšpapīru un attaukot ar šķidinataju. Vēlams virsmu neaiztikt ar rokam, jo rokas tomēr ir taukainas. T.s. turēt aiz maliņas vai ari ar cimdiem vai pinceti. Ja bildīte ir no 1 puses tad nav problēmu uzliekam virsu uz izprintetas bildītes , varam pielīmēt ar skoču lai nenobīdās un pārklāt brīvo pusi ar papīru (laižot caur laminatoru foto papīrs var pielipt pie tiem gumijas ruļļiem. Ja no abām pusēm tad jāmēģina pret gaismu nocentrēt un tad savienot tā lai „sendvičs” turētos kopa un nekas nenobīdās. (var krustiņos izdurt caurumiņus un ar adatiņu sabīdīt) salīmēt ar skoču. Tālāk var to laist caur laminatoru paris reizes vai ari spiest ar gludekli no abām pusēm. Ideja ir tāda ka „tonerim” jānokļūst uz sagataves un tur jāpaliek. Ka var saprast, ka ir pietiekoši karsēts? Grūti atbildēt bet principa „pārsālīt” ir grūti. Tālāk ievietojam ūdeni lai fotopapīrs izmirkst. Kad viņš ir pietiekoši izmircis uzmanīgi atdalām papīru no sagataves. Vēlams neatstāt nekur uz brīvas no tonera virsmas papīru un ņemt nost maksimāli uzmanīgi nebojājot tonera kārtu. Uz sagataves paliek toneris. Principa ja sanāk kādi skrāpējumi, vai kaut kur nav pilnīga bildīte tad var aizkrāsot ar flomāsteru vai vaska krītiņiem. Ja pavisam slikti var iebāzt šķīdinātājā un visu atkārtot. Ja kodina no 1 puses tad brīvo pusi var aizkrāsot ar vaska krītiņiem, aizkrāsot ar kādu krasu, nagu laku, parastu laku, - aizklāt, lai skābe netiek klāt. Ja no abām pusēm tad šī problēma atkrīt.
Sajaucam sālsskābi ar ūdeņraža pārskābi attiecība 1:2 (teiksim uz 100ml ūdeņraža pārskābes un 50 ml sālsskābes). Sālsskābi pievieno ūdeņraža pārskābei!!! Iegūstam drusku siltu bezkrāsas šķidrumu. Tālāk mērcam iekša sagatavi. Kodināšana notiek acu priekša. Paris min. -atkarība no izmēra. Šķidrums paliek zaļš tātad viss notiek. Sekojam līdzi un kad rezultāts apmierina var vilkt ara... var ari izvilkt ara un pārliecināties vai viss kartība un pēc tam bāzt atpakaļ. Vēlams to nedarīt ar rokam. Kad viss mūs apmierina tad noskalot sagatavi zem ūdens un iemērkt šķīdinātāja lai notīrītu toneri, tālāk var ar smilšpapīru uzmanīgi paberzt lai būtu gluda virsma. Interneta ir apgalvots ka zaļais šķidrums saglāba savas kodināšanas īpašības diemžēl tas tā nav (pats pārbaudīju). Pēc ķīmiskas formulas tur, liekas, viss noreaģē, un beigas sanāk ūdens un tur vel kas. Ko principa var liet izlietne, skalojot ar lielu daudzumu ūdens. Tas ari viss esam izgatavojuši photo-etchu.
Papildus lasāmviela:
P.S.
Principa šis konkrētais ir šo abu tehniku mikslis. Tāpat interneta lasīju, ka iegūt kaut kādu līniju mazāku par 0.1 mm ir tehniski neiespējami ar šādu metodi.
Valdo
18:50:13 @ 10.12.2013.
Būs kādreiz noteikti jāizprovē!
pirats
19:11:05 @ 10.12.2013.
Uz priekshu. Principa vieniga problema ir tikt pie lazernieka un dabut to bronzas/ varsha loksni (kadu mazu un primitivu detalju var provet ari uz kada kita photoetcha ramisha ja pietiek vietas) Parejo visu var dabut majas vai veikala par mazam naudam. Un sakuma neieteiktu neko sarezjitu lai redzetu ka tas viss darbojas. Bez tam var provet ari ar elektribu kodinat sals udeni. Neesmu megjinajis, bet gan jau.
marix
21:20:34 @ 12.12.2013.
Labs raksts sanācis...
Iespējams kādreiz noderēs.