Nu re - esmu nedaudz atkal padarbojies, un pamazām turpinu būvēt savu diorāmu un nodošu Jums vērtēšanai patreizējo progresu.
Pirmais solis bija izdomāt uz kā īsti veidot pamatni. Iepriekš biju mēģinājis dažādās kastēs un tamlīdzīgi, bet tad galarezultāts parasti nav īsti smuks un baudāms. Tādēļ paskatījos apkārt, kas tad man īsti mājās vēl tāds mētājas, ko varētu izmantot un atradu vienu vienkāršu A4 formāta foto rāmi, kurš man likās gluži piemērots manai iecerei.
Tā kā darba procesā parasti, krāsas, līmes un viskautkas šķīst uz visām pusēm, tad, lai nenoķēzītu pašas rāmja malas, nolīmēju viņas ar Tamiyas maskējošo līmlenti.
Nu bija pienācis laiks pašas grunts izveidei. Biju kautkur internetā lasījis, ka grunts veidošanai varot labi izmantot PVA līmi sajauktu ar tualetes papīru. Nekur internetā sīkāku informāciju par šādas masas veidošanu un ieklāšanu man atrast neizdevās, tomēr nolēmu riskēt un mēģināt. Pēc ieklāšanas ieguvus šādu rezultātu:
Kad visa šī masa pēc pāris dienām bija kārtīgi izkaltusi varēju izdarīt pirmos secinājumus - šāda masa tiešām ir ļoti laba un arī lēta priekš grunts veidošanas. Tikai vajadzēja viņu šķiet nedaudz šķidrāku un papīru labāk izmērcētu un izjaukt tanī masā.
Nu bija jāķeras klāt pie apbedījuma vietas izveides. Šeit par materiālu nolēmu izmantot modelēšanas mālu. Izmantojot lāpstu, kura bija man krājumos no kāda cita agrāk veidota modeļa, pēc kapa vietu formu izveides, viņās atstāju lāpstas nospiedumus, kādi varētu rasties pēc tam, kad kapa forma tiek nostiprināta ar lāpstas palīdzību.
Kad māls bija sakaltis pie apakšas bija radušās nelielas plaisas kuras tikai aizdarītas ar špakteli. Tā kā speciāla modelēšanas špaktele dotajā brīdī mājā nebija pieejama, tad izmantoju visparastāko fasādes špakteli.
Kad visa bija kārtīgi sacietējis, tad noklāju virsmu ar Tamiyas pelēko gruntskrāsu. Pēc grunts uzklāšanas ļoti labi varēja manīt vietas kurās nebiju pamatni gana rūpīgi nolīdzinājis. Lielākos brāķus piešpaktelēju un atkal noklāju ar grunti. Bet nu zeme jau arī nav viscaur līdzena tādēļ pārāk neiespringu uz līdzināšanu un domāju, ka pēc tālākajām procedūrām (krāsošanas, zāliena izveides u.c.) grunts nelīdzenumi nebūs manāmi vai arī dos reālistikāku skatu.
Nu ko. Šai daļai tas arī būtu viss. Labrāt dzirdētu citu biedru kritiku un ieteikumus par pagaidu veikumu.
Tagad ķeršos klāt pie figūru izveides un grunts krāsošanas.
carrey
15:57:18 @ 15.03.2011.
Ghm... Pa punktiem:
1. Fotorāmītis - iegremdēts. Diorāmai vajag tieši pretējo - izceltu. Var pārtaisīt, uzmanīgi veicot dekonstrukciju un nozāģējot bortiem abas malas precīzi 45° leņķī otrādi, tad varēs samainīt aizmugurējo ar priekšējo, kreiso ar labo; apakšu pacelt uz bortu augstumu, apakšā zem tā pielīmēt/ pienaglot pie bortiem pamatni (kaut vai putuplastu - nebūs redzams). Paskaidrojoša bilde. Labāku pamatni, protams, nav grūti nofrēzēt.
2. Pamatnes masa. Var, protams, ņemties ar papjē-maše (PVA+papīrs, vai vienkārši mērcēt ūdenī saplēstu strīpās avīzi un izklāt ar to vajadzīgo formu), bet ātrāk (un stingrāk) būs alebastrs, māls, ģipsis, celtniecības špaktele, cements utt - izjauc ar ūdeni, izklāj, izžāvē - un gatavs. Kaut gan tas atkarīgs arī no konkrētās modelējamās virsmas - cik tā ir nelīdzena, kāda tai faktūra (protams, mērogā). Īpaši nelīdzenu virsmu var ātri panākt, pie kartona ar PVA līmējot nogrieztus putuplasta gabalus un pārklājot tos ar špakteli vai papjē-maše.
3. Kapi... Pārāk tuvu cits citam - izrokot bedres, to malas apbirtu, un rezultātā būtu viena liela bedre nevis 4 (manuprāt, a moš i kļūdos). Bez tam, pagaidām neredzu vietu, kur zeme no bedrēm tika izbērta, pirms pārkravāja to atpakaļ bedrēs (uz zārkiem). Pievērs tam uzmanību, kad finišēsi diorāmu - vismaz kaut-kādus grunts gabalus izķidātus pa zāli vai tml.
4. Lāpstu nospiedumi pēc tādiem neizskatās. Izskatās pēc nagu nospiedumiem mālā. Cik esmu redzējis, šāda veida uzberumi izskatās poraināki, ar grunts struktūru - nevis tādi gludeni kā tev sanāca. Varbūt nomērcēt ar PVA un uzbērt kādas sīkas smiltis?
5. Par diorāmu veidošanu obligāti jāizlasa šī te grāmata. Nesen izdevās pie Arņa iegādāties, silti iesaku visiem.
6. Ak jā, galvenais - nekad, NEKAD diorāmas svarīgus objektus neizvietot paralēli un perpendikulāri diorāmas malām, jo tas iesaista pašas malas diorāmas scēnā, kas tev diez vai bija mērķis. Diorāmai jābūt ta kā gabalam, kas ir "izrauts" no realitātes, tikai tad diorāmas uztveršana būs harmoniska un adekvāta.
Kārlis
22:15:29 @ 15.03.2011.
Nu ar pārtaisīšanu šoreiz vairs neņemšos - kas sadarīts sadarīts. Bet nākotnei ņemšu vērā.
skatoties un meklējot dažādas bildes redzēju arī daudz šādus kapus - ļoti tuvu vienu otram. Pieļauju iespēju, ka tiešām ir tikusi rakta viena bedre, un pēc tam aizberot izveidota katram sava kopiņa.
Tieši tāda ir arī doma tālāk. Nomērcēt ar PVA un ļoti smalku smilti pa virsu uzklāt. Nezinu īsti vēl kā tas izskatīsies - bet tā esmu iedomājies nobeigumu.
Par šo nebiju iedomājies. Tagad paskatoties tiešām izskatās diezgan tizli un vajadzēja pilnīgi savādāk izvietot. Paskatīšos vai šo vēl nav iespējams mainīt.
Kārlis
23:53:03 @ 16.05.2011.
Nekādi nevaru pabeigt šo diorāmu. Palikušas tikai sejas nokrāsot. Bet gribās sejas nokrāsot perfektākas nekā māku.
Un tā nu mocos kādu brīdi, krāsojot un labojot un ņemot krāsu nost un atkal krāsojot un atkal labojot bet gan jau drīz būšu ticis galā
Kārlis
20:28:37 @ 28.05.2011.
nu tā, vakar kautkādā nebūt jēgā beidzot tiku ar sejām. Vajadzētu brīvdienās pabeigt pavisam.
Kārlis
13:40:32 @ 30.05.2011.
Itkā vakar piebeidzu - šodien vakarā mēģināšu sabildēt rezultātu un uzcept arī rakstam trešo daļu.
Viesturs Kavacs
20:37:44 @ 30.05.2011.
Nu tad gaidām, gaidām.