Kādu laiciņu atpakaļ nospriedu, ka ar diorāmām vairāk nenodarbošos, jo tādam amatierim kā man pietrūkst gan profesionālo iemaņu, gan reizēm arī laiks, lai izveidotu visu tik perfekti kā pašam gribās. Nu labi, vēl ir trešais galvenais iemesls - diorāmas aizņem arī diezgan daudz vietas, bet mājās nepietiek vietas, kur to visu izvietot.
Bet vakar pārskatot savus krājumus atradu, ka man ir aizķērusies viena kaste ar figūrām no MB - "German Capatives, 1944".
Apskatīju figūras un izdomāju, ka varētu realizēt no viņām vienu senu domu, kura man bija radusies skatoties Rolanda Kalniņa filmu "Akmens un šķembas" (1966), - vietā kur puiši taisa Volhovas bērzu krustus kritušajiem biedriem.
Nedaudz pakoriģējot figūras un ignorējot sarkanarmieti varētu izveidot aptuveni šādu sižetu: Kareivji, kuri pēc kaujas tikko ir apglabājuši savus biedrus....
Ātri uzmetu nelielu pirmo plānu uz papīra kā tas varētu aptuveni izskatīties.
Protams, jāpapildina arī figūras ar aksesuāriem - lāpstas, zāģi, ieroči...
Pagaidām pirmā problēma ir no kā izgatavot pamatni? Nesen izlasīju kautkur, ka ļoti labi varot izmantot wc papīru ar PVA līmi. Būs jāpameklē internetā, kā tas pareizi jādara un jāpamēģina.
Paraugam un domas tālākai attīstīšanai piemeklēju netā arī pāris bildes no attiecīgās tēmas...
Tas nu būtu pirmais solis - Ideja.
Tagad mēģināšu lēnām ķerties pie nākamā soļa pamatnes izveidnes...
Ja Jums ir kādi ieteikumi, padomi vai idejas ko man vajadzētu ņemt vērā droši variet padalīties ar mani komentāros.
siluets
11:32:05 @ 02.02.2011.
Ar nepacietību, gaidīsim rezultātu.
carrey
13:54:44 @ 02.02.2011.
Ieteikums: padomā par to, ko tad tava diorāma liks domāt novērotājam. Tu taču negribi taisīt mākslas darbu, kas mudinās uz žēlastību pret cietušajiem fašistiem? Gēbelsa propaganda nerūsē, gribi arī savu artavu tur ielikt?
Kārlis
14:36:21 @ 02.02.2011.
Bet vai tad katrā diorāmā, kur attēloti vācu kareivji, tehnika, vai ieroči tiek pulēta Gebelsa propoganda? manuprāt nē.
Manuprāt kritušo "grāvju vīru" piemiņai nav nekāda sakara nedz ar Gebelsa, nedz boļševiku propogandu, neatkarīgi no tā kurā frontes pusē viņi ir stāvējuši - to arī gribētu uzsvērt savā darbā.
nelielai atkāpei - fašistiskais režīms bija Itālijā, Vācijā bija nacistiskais. bet tas tā.
carrey
16:07:14 @ 02.02.2011.
Nu jā, kā tad. "Pirmais solis - Ideja" - tavi vārdi. Vācijā savulaik ar to pašu viss sākās, ar 1. Pasaules Karā kritušo "grāvju vīru" piemiņu. Tu uzsversi savā topošajā darbā to, ka nav nekādas atšķirības starp 2.Pasaules Karā karojošām pusēm. Kas nozīmē vismaz to, ka tu apstrīdi Nīrbergas procesa spriedumus. Attiecībā uz nelielajām atkāpēm, varam runāt arī tīri juridiski korektajā zinātnieku-vēsturnieku valodā, bet tas varētu apgrūtināt sekošanu mūsu diskusijai pārējiem ieinteresētajiem modelistiem.
Vēlreiz - iedomās paskaties uz savu pabeigto diorāmu ar sākumskolas bērna acīm, un padomā, vai viņam neiestāsies morāles un loģikas kolapse, ņemot vērā, ka mācību grāmatās un filmās viņam "iepotē" ka "fašisti" bija "sliktie", a te kāds viņam rāda, ka tie bija tādi paši labie cilvēki, kā, piem. šā bērna vecāki, kuri katru gadu brauc uz kapiem un tādā pašā pozā piemin ģimenes senčus.
Agrāk biju labākās domās par tevi, Kārli.
Kārlis
17:00:46 @ 02.02.2011.
nu jā - mani vārdi. Diorāmas pamatā tak ir jābūt kādai idejai, domai, nākotnes vīzijai par to ko es gribu uzbūvēt. Nevar tak ņemt vienkārši kautkādas figūras, kautko salipināt un tad kautkur nebūt viņas ielikt iekšā. Kāds tam visam sakars ar gebelsu, nirnbergu un visu pārējo...Es nesaku ka nav atšķirības starp karojošām pusēm - ir un lielas.
Es gribu pateikt to, ka kritis karavīrs ir kritis karavīrs - un tāds viņš ir gan krievu, gan vācu, gan angļu gan visās citās armijās. Un par viņiem visiem kautkur sēroja vecāki, līgavas, biedri...
Nirnbergas spriedumu neapstrīdu, jo viņā nekad neesmu sīkumos iedziļinājies.
Nu pag pag - tad jau sanāk, ka vācu kareivi neviens nedrīkst pieminēt un neviens nedrīkst skumt par viņu, jo viņš ir karojis nacistiskās vācijas armijā. Tad sanāk, ka tu atbalsti to, ka visi vācu kareivju kapi ir jānolīdzina līdz ar zemi un virsū jāuzceļ kāds klubs vai kinoteātris???
Man šķiet ka šeit mēs braucam no viena grāvja otrā.
Un Diorāmā es gribu attēlot tikai epizodi, kurā kareivji pēc kaujas apbedī savus kritušos biedrus - neglorificējot nedz kādu, konkrētu kareivi, nedz režīmu, nedz ko citu.
carrey
17:44:31 @ 02.02.2011.
Ja karavīrs sēro par kritušo karavīru, par faktu, ka tas kritis - tas apliecina sērojoša iekšējo pārliecību par cīņas pareizību, par to, ka ja nebūtu kritis, tad cīņa par taisnību būtu veiksmīgāka.
Tā nav sērošana par labu, sen pazīstamu draugu, kuru apstākļi piespieda nejauši un nevainīgi mirt svešajā zemē.
Man (un nevienam citam) nebūtu pretenziju, ja tavā diorāmā vācu zaldāti ar goda izrādīšanu apglabātu pašu noslepkavotos civīlos.
Tu pamēģini šo savu diorāmu (kad (ja) pabeigsi) parādīt kādam Vācijā, tur tev policija ātri izskaidros, kas un kā, vot tad es paklausītos, kādi tev būtu argumenti priekš viņiem.
Diskusiju slēdzu, lai nepārietu uz personiski aizvainojošiem izteicieniem, ja vēlies, varam paturpināt klātienē vai privātajā e-sarakstē.
Kārlis
17:52:39 @ 02.02.2011.
oki. publisko diskusiju slēdzam, lai nepārietu pilnīgi oftopā.
Kagors
09:23:14 @ 04.02.2011.
Doma laba, ceru ka tev izdosies. Vienīgi nāksies piestrādāt pie kareivju izskata, savādāk to ka viņi ir gūstekņi defaultā, varēs ātri saprast
Un neklausies ko saka carrey, nedomāju ka tu esi nacistu propogandists
ritter
20:15:58 @ 19.04.2012.
njā, es arī pilnīgi un pārliecinoši Kārļa pusē, kareivjiem nav lemts paust savus uzskatus, paliekot dzimtenē pie ģimenes, viņam ir jāpilda pavēles un vienkāršs vācu zoļļuks ne ar ko nav sliktāks par iereibušu krievu, kurš izvaro kādu ungārieti "par sadarbību ar nacistiem", jeb nošauj vācieti, kurš neatdod pēdējo ruksi "atbrīvotājiem"..