Photoetched angliski, bet latviski -Foto kodināšana, Fotoetčs, Fotoetčings, Fotoķīmiskā frēzēšana, Fotoķīmija, Metāla aksesuāri mēroga modeļiem.
Kas tad īsti ir šī fotokodināšana un kādēļ Foto ja reiz aksesuārs ir metāla?
Foto - tāpēc ka taisa no fotogrāfijas (melni-caurspīdīgs zīmējums) un izmanto fotorezistu (viela, kas reaģē uz gaismu). Projecējot gaismu cauri fotonegatīvam uz metāla plāksni, kas pārklāta ar fotorezistu, noberzējot (atšķaidot) projecētās vietas līdz metālam, un galu galā ķīmiskās iedarbes rezultātā atšķaidot neaizmālētās ar fotorezistu plika metāla vietas - iegūstot smuku fotoetču - jeb vienkāršāk sakot smuku metāla aksesuāru, kurš mēroga modeli dara tikai reālistiskāku.
Tomēr, lai šie mazie nieciņi tiešām modeli izgreznotu nevis sabojātu der ievērot dažas lietas.
Pirmkārt - maksimālā uzmanība. Fotoetči ir ļoti smalki, ar asām malām un galiem. Jāuzmanās ne tik daudz no tā lai nesavainotos, bet, lai neielocītu un nesabojātu. Pirms atdalīt detaļas no kopējā režģa, vēlams paturēt fotoetču virs uguns liesmas, līdz sāks mainīt krāsu - un tad nolikt maliņā lai atdziest (nekādā gadījumā nebāzt karstu ūdenī - tas ir pavisam cits fizisks process, kas metālu sacietina, un tas kļūst trausls uz pārlocīšanu - vairākas reizes salokot, tas plīsīs). Kad atdzisīs, šis metāla gabals kļūst maigāks, to varēs pārlocīt vienā vietā vairākas reizes (nu, apmēram, kā vara plāksne salīdzinot ar tēraudu).
Nogriež detaļas ar parasto modelistu nazi (skalpeli), uzgriežot vairākas reizes pa savienojumu. Labāk to darīt uz stikla, lai neielocīt taisnās sagatuves (detaļas). Tas, kas paliek no savienojuma, tiek noslīpēts ar dimanta vīlīti - uzmanīgi iespiežam detaļu plaķenēs (ar plakanajām lūpiņām, nevis ar iezobotām!), lai ārā ir tikai galiņš, kuru novīlējam.
Locīt visērtāk ir ar speciālajām Tamiya plaķenītēm (lielās: http://www.tamiyausa.com/product/item.php?product-id=74067 mazās: http://www.tamiyausa.com/product/item.php?product-id=74084
) vai garajiem "krokodīliem" ar plakanajām lūpām, iespiežot sagatavi līdz locīšanas līnijai un ielokot ar nagu, vai ar kancelejas naža asmeni, ja locīšanas līnija ir gara. Var arī lietot speciālus instrumentus, bet tie ir dārgi un ne vienmēr neaizstājami (ja es personīgi pats netikšu galā ar plaķenēm, es drīzāk pats sataisīšu piemērotu instrumentu nekā pasūtīšu dārgu speciālo).
Pēc tam, kad detaļa salocīta, var rasties nepieciešamība piestiprināt to pie kādas citas metāla detaļas. Ja detaļas ir lielas, visdrošāk būs lodēt kopā. Iesmērējam kontakta vietu ar lodēšanas pastu, pieliekam otru detaļu - pasta ir lipīga un tas satur visu kopā. Uzkarsējam ar lodāmuru / minilodlampu - un gatavs.
Tālāk ir krāsošana. Te viss ir vienkārši, uzpūšam no aerogrāfa. Ja krāsa neturēsies, var mēģināt speciālo Tamiya grunti metālam, pūšamā, balonos.
Ja ir jānokrāso ļoti smalkas detaļas uz fona krāsas, mana pieredze rāda, ka visakurātāk to var izdarīt ar ...flomasteriem! Visgaršīgākie... tfu, vislabākie ir japāņu, ar uzrakstu Non-Xylene (tas nozīmē, ka sastāvā nav agresīvais atšķaidītājs uz xylene vielas bāzes, bet visdrīzāk tur būs parasts spirts). Ar tiem var daudz kur piekļūt un nenoķēpāt. Bez tam, nokrāsojot ar tiem pa virsu stikla detaļas (kuras tiek ielīmētas pašās beigās, kad viss jau ir nokrāsots), iegūstam perfektas ļotaku gaismiņas (spārnu galos utml.) - skat. manus (carrey) aviomodeļus. Vienīgie divi mīnusi: flomasteru nokrāsojums būs glancēts (to var "nosist" ar matētu laku) un otrs mīnus flomasteru nokrāsojums tiek izskalots un saķēpāts ar Tamiya glancēto caurspīdīgo laku (iespējams arī citas lakas; es tādos gadījumos izmantoju Future parketa / flīžu akrīla laka analogu).
Tālāk iet pielīmēšana vietā. Ja fotoetča detaļa ir liela, smaga, un var tikt aiztikta ar rokām, tad jāstiprina droši. Te var līdzēt pielodēšana pie metāla stieņiem (kancelejas saspraudnes nogriezts gabals), kuri tiek ielīmēti ar superlīmi / epoksīdlīmi izurbtajos modelī caurumos.
Sīkas un smalkas detaļas, it īpaši redzamajās vietās - jālīmē maksimāli glīti. To var viegli panākt ar pielīmēšanu ar caurspīdīgo laku. Tamiya Clear Gloss, kad sacietē, tur labāk par superlīmi. Ar šo laku var līmēt arī fotoetču pie fotoetča (lodēšanas vietā).
Runājot par fotoetčotiem "priboru dēļiem" aviomodeļu kabīnēs, stikliņus lodziņos viegli var uztaisīt ar to pašu Future laku, pāris reizes iemērcējot detaļu burkā ar laku, kamēr izveidojas plēvīte lodziņos, tad nolikt uz salvetes, lai izžūst. Šajā pat šķidrumā ieteicams iemērcēt arī pašu fotoplēvīti ar uzdrukātajām priboru skalām (kuras, protams, no aizmugures (uzdrukas pusē) vispirms ir aizmālētas ar balto krāsu), lai izcelt atspīdumu.
Visas darba gudrības ir aizgūtas no Carrey komentāriem forumā, līdz ar to par īsto raksta autoru ir jāuzskata Carrey.
Edgars98
16:54:48 @ 23.03.2012.
Super!